RYSOWANIE MANDALI – SPOSÓB NA RADZENIE SOBIE ZE STRESEM


Za oknami szaro, buro i ponuro. Słońce coraz wcześniej chowa się za chmurami. Jest zimno, a perspektywa najbliższych miesięcy nie wygląda obiecująco. Nie chce jednak poddawać się jesiennej chandrze oraz rutynie, która tak naprawdę może dopaść nas o każdej porze roku. Postanowiłam, ręcz obiecałam sama sobie, że będę z tym walczyć. Startuje z nowym cyklem, w którym będę pokazywać czego nowego ostatnio spróbowałam, gdzie byłam i co robiłam. Dziś chciałam zaprosić was do narysowania mandali. Nawet jeśli podobnie jak ja nie masz uzdolnień plastycznych może się okazać, że jest to świetna zabawa mająca również działania terapeutyczne, ale o tym zaraz.

Słyszeliście o rysowaniu mandali? Jeśli nie już wyjaśniam. Mandala jest to rysunek na planie koła, wywodzi się z tradycji hinduskiej, a jej nazwa oznacza "koło życia, cały świat, święty krąg". Koło uważane jest za symbol harmonii i doskonałości. Podstawowa forma mandali składa się z okręgu z wpisanymi weń kwadratami (o bokach zorientowanych według stron świata). Symbol mandali obecny jest niemal we wszystkich kulturach na świecie. W kulturze zachodu mandala została spopularyzowana za sprawą słynnego szwajcarskiego psychoanalityka i psychiatry Karola Gustawa Junga. Dostrzegł on terapeutyczne działanie mandali, która wykonywana spontanicznie odzwierciedla stan psychiczny autora. Tworzenie mandali pomaga w odzyskaniu równowagi i harmonii wewnętrznej. Rysowanie mandali świetnie pobudza kreatywność i rozwija wyobraźnie. Pomaga się skupić, wyrazić uczucia, lęki i myśli. W ten sposób można wyciszyć się i zrelaksować, a co za tym idzie lepiej radzić sobie ze stresem.

Najpopularniejszą formą pracy z mandalą jest jej kolorowanie. Na rynku dostępne są liczne szablony mandali do kolorowania, zróżnicowane pod względem tematycznym. Nie ograniczajmy jednak swojej kreatywności, wręcz przeciwnie puśćmy wodze fantazji. Zachęcam was do samodzielnego wykonania mandali.


                                                                  źródło
Potrzebny będzie:

- duży arkusz papieru (im większy tym lepszy, bo zabawa szybko się nie skończy, a efektami zaskoczymy samych siebie)

- cyrkiel (jednak ja z powodu jego braku przy powstawaniu swoich pierwszych mandali, po prostu odrysowywałam różnej wielkości koła od talerzy i kubków)

- niezbędny jest ołówek

- przybory do malowania (w tym przypadku według naszego uznania)

- opcjonalnie również plastelina, papier kolorowy, wycinki gazet, tkaniny, ryż czy przyprawy

Mandale można wykonywać w plenerze w trakcie wycieczek - np. w lesie, wykorzystując szyszki, patyki i żołędzie; czy na plaży - z piasku, muszelek i kamyków. Zabierając się za tworzenie mandali stwórzmy odpowiedni nastrój. Zapalmy świece, puśćmy spokojną, relaksacyjną muzykę lub całkowicie z niej zrezygnujmy. Celebrujmy czas spędzony ze sobą. Przed rozpoczęciem pracy starajmy się uspokoić oddech i wyciszyć.

Kolory wykorzystywane przy tworzeniu mandali wybieramy instynktownie. Mandalę zdecydowanie można traktować jako symbol naszego życia, w którym my jesteśmy środkiem otaczającego nas świata. Można także przyjąć, ze mandala to obraz nas samych i naszego wnętrza. Za pomocą obrazu, symbolu, koloru można wyrazić wszystko to, co znajduje się poza naszą zdolnością postrzegania. Dzięki temu mandala mieści w sobie nasze marzenia, ukryte pragnienia, uczucia, oraz otwiera możliwość głębszego zrozumienia i poszerzania naszej świadomości. Tworzenie mandali jest rodzajem medytacji, stworzony rysunek odzwierciedla stan wewnętrzny autora, odkrywając to co jest ukryte przed światem, a cały proces tworzenia może niejednokrotnie zabrać długie godziny a nawet i dni. Zapewne niektórzy z was mogą się zastanawiać jak to możliwe, że coś takiego, jak pozornie chaotyczny zapis przypadkowych kolorów, może mieć pozytywne oddziaływanie na kogokolwiek. Jednak w mandali nic nie jest przypadkowe i bez znaczenia. Dzięki spontanicznemu tworzeniu mandal, możemy nie tylko wyrazić to co już wiemy, ale możemy również dowiedzieć się tego czego jeszcze nie znamy na swój temat, wyciągając to na wierzch i formułując w obraz, spontanicznie prowadzi ręką naszej intuicji lub też podświadomości. Mandala może być jak najbardziej takim bardzo osobistym głębokim przekazem / listem wystosowanym od siebie dla siebie, od swojej najmniej świadomej części dla naszej świadomości i nad świadomości i z drugiej strony znowu od naszej nad świadomości do naszej świadomości i podświadomości. Dawno już bowiem udowodniono, że kolory wpływają na nasze samopoczucie, a to z kolei potrafi wywołać w nas i w naszym organizmie bardzo pozytywne reakcje chemiczne, poprawiając naszą ogólną kondycję i zdrowie.                                                                             źródło

Biel to czystość i światło, symbol tego, co duchowe, ponadczasowe. Oznacza spokój umysłu i dystans do świata zewnętrznego. W swoim aspekcie negatywnym może oznaczać poczucie zagrożenia, tłumienie czegoś, ukrywanie w podświadomości.

Czerń symbolizuje śmierć, wyrzeczenie lub tajemnicę, może oznaczać utratę złudzeń lub nadziei, także dochodzenie do głosu cech nieakceptowanych przez ego. Oznacza proces oswajania naszej "ciemnej strony". Może też symbolizować początek jakiegoś nowego etapu. Związana jest z kreatywnością nieświadomości, dowodzi, że pociąga nas nieznane. Podkreśla głębię osobowości, tak jak podkreśla żywość innych kolorów.

Czerwień to płomień, krew i życie. Oznacza obudzenie życiowego potencjału. Wg tradycji tybetańskiej wiąże się z "wypaleniem" ignorancji, niewiedzy i egocentryzmu - przebudzeniem ku odczuwaniu. To przebudzenie może mieć dwa oblicza: oznaczać chęć zdobywania, odwagę, akceptację ciała, namiętność, energię życiową i mądrość, ale także - głębokie bolesne rany, cierpienie połączone z gniewem, chęć zemsty. Jeśli w swoich mandalach używasz mało czerwieni, cechuje Cię brak pewności siebie i bierność.

Niebieski to cisza, relaks, pogoda ducha i wewnętrzny spokój. W mandalach buddyjskich oznacza przekroczenie ziemskich uwarunkowań i psychiczne odrodzenie. Jasny odcień niebieskiego oznacza pozytywny stosunek do macierzyństwa, bezinteresowną miłość i współczucie. Jego zbyt duża ilość sugeruje jednak pasywność.

Kolor ciemnoniebieski to nieświadomość, spotkanie z zagrożeniem życia, śmierć, brak zaufania do innych, poczucie braku wsparcia, konflikt z matką. Jednocześnie sugeruje zdolność do empatii, intuicję i poczucie sensu życia.

Żółty to słońce. Wskazuje na umiejętność rozumienia tego, co niewidoczne dla oczu. To rozwinięta intuicja oraz umiejętność wznoszenia się ponad instynkty. Kolor żółty symbolizuje ojca. Przyciemniony może wskazywać na nierozwiązane problemy, przekładające się na trudności w kontaktach z mężczyznami, w szczególności z przełożonymi. Jaskrawy żółty oznacza ścieranie się różnych stron osobowości, a w efekcie - gwałtowne i męczące zmiany nastroju. Jeśli w mandalach kolor żółty występuje często i w dużych ilościach, umiesz jasno precyzować swoje cele i je osiągać. Być może masz potrzebę nauki nowych rzeczy, lub potrzebujesz odmiany.

Zielony to świeżość i doznania zmysłów. To harmonia dzięki której człowiek staje się swoim przyjacielem i przestaje szukać wsparcia na zewnątrz. W zamian jest na tyle silny by otoczyć opieką zarówno siebie, jak i innych. Jasne odcienie sugerują dużą aktywność i poczucie samowystarczalności. Duża ilość zieleni lub jej ciemne, nasycone odcienie symbolizują wysoką wewnętrzną kontrolę, kierowanie się zakazami i nakazami pochodzącymi z zewnątrz (np. wpojonymi przez rodziców), mogą świadczyć o małej autonomii, a także wewnętrznym usztywnieniu, zaborczości i nadopiekuńczości.

Purpura to barwa królewska. Podobnie jak głęboki fiolet ma ogromną siłę i wymowę. Jest połączeniem energii czerwieni z duchowością barwy niebieskiej. Oznacza dynamiczny rozwój osobisty, wrażliwość i uduchowienie.

Fiolet to bliskość i intymność, mądrość, duchowość, także sen lub spełniające się marzenie. Często wskazuje na potrzebę znajdowania się w centrum uwagi i budzenia zachwytu innych. Małe ilości fioletu oznaczają zachwyt i koncentrację, duże - apodyktyczność, brak kontaktu z rzeczywistością i egoizm. Fiolet jak i purpura pojawiają się w mandalach, gdy szukasz odpoczynku od codzienności lub inspiracji. Mogą oznaczać bogatą wyobraźnię, ale także zbytnie skupienie na sobie i wybujałe poczucie własnej wartości.

Brąz to wiarygodność i przywiązanie do korzeni. Może oznaczać, że przywiązujesz wielką wagę do domu i rodziny, poczucia bezpieczeństwa i wsparcia bliskich. lub - że tego Ci brakuje! To także pragnienie uwolnienia się od tego, co zabiera Ci komfort życia, np. choroby lub przerastających Cię problemów. Brąz pojawia się także wówczas, gdy potrzeba działania jest blokowana przez jakiś czynnik. Może być także zapowiedzią zmian. Gdy znajduje się w centrum mandali, oznacza małe poczucie własnej wartości.

Kolor czerwonobrązowy to zadawnione rany w duszy, którymi należałoby się zająć.

Kolory połączone harmonijnie wskazują na stan psychicznej równowagi. Kolory gryzące się - na niepokój i wewnętrzny konflikt. 
Biel z czernią to skrajne przeciwieństwa, sygnalizujące wewnętrzne sprzeczności. Jeśli Twoje mandala jest w całości czarno-biała, prawdopodobnie kierujesz się rozumem, w niewielkim stopniu angażując emocje (być może chronisz się przed przeżywaniem czegoś?). Twoja mandala symbolizować może też ład, który pojawił się po przezwyciężeniu chaosu. Połączenie czerwieni i czerni to przeżywanie złości, gwałtownych emocji i nastrojów. Mandala żółto-ciemnoniebieska oznaczać może huśtawkę nastrojów i niską samoocenę. Połączenie zieleni i czerwieni wskazuje na istnienie wewnętrznego konfliktu. Czerwień to pasja i potrzeba, zaś zieleń - kontrola, która pasję powstrzymuje. Podobnie czerwień w połączeniu z kolorem niebieskim - czerwień to energia życiowa i chęć zdobywania, a niebieski - wewnętrzny spokój i relaks.


                                                                             źródło

Mam nadzieje, że Wam również spodoba się pomysł rysowania mandali i pochwalicie się swoimi dziełami na Instagramie oznaczając je hasztagiem #rysujemandale


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

ZADBANA INTELEKTUALNIE © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka