BĄDŹ BLISKO ZE SOBĄ


Idziemy przez życie. Drogą nie zawsze łatwą. Czasem pełną wyrzeczeń, rozczarowań i goryczy porażek. Nie każdego dnia świeci słońce. Ale przecież nikt nie powiedział, że będzie łatwo. Na naszej drodze pojawiają się ludzie. Jedni są na chwile. Spotykasz ich, a potem znikają. Szybko i bezboleśnie. Tak cichutko jak się pojawili. Są też tacy, którzy zostają na dłużej. Zadomawiają się w naszym, życiu. Nawet już sobie nie wyobrażamy jak, mogło wyglądać bez nich. Uzależniamy się od tej bliskości. Jest jak narkotyk. Skupiamy się tylko na tym. Chcemy, żeby to trwało i trwało. Już zawsze. W tej plątaninie emocji i codziennym zabieganiu zapominamy o sobie. Każdego napotkanego na naszej drodze człowieka spotykamy po coś. Nie ma przypadków. Od wszystkich możemy się czegoś nauczyć. Pod warunkiem, ze im na to pozwolimy. Zechcemy korzystać z ich ogromu doświadczeń, czasem tak odmiennych od naszych. Im bardziej ktoś różni się od nas tym więcej możemy z tego spotkania wynieść. Musimy tylko z każdej sytuacji samodzielnie wyciągać wnioski na przyszłość. Przychodzi jednak taki moment kiedy oni odchodzą. Wszyscy bez wyjątku. Rodzimy się i umieramy sami. Jedyną osobą która zawsze będzie Ci towarzyszyć jesteś Ty sam. Im szybciej to sobie uświadomisz tym lepiej. Możesz uciekać w nieskończoność.  Przed problemami, przed cierpieniem. Przed sobą jednak nigdy nie zdołasz. Masz tylko jedno wyjście. Polubić siebie. Stać się swoim najlepszym przyjacielem. Żeby jednak to zrobić trzeba najpierw siebie poznać.  Musisz sobie zdawać sprawę ze swoich wad, ale i z mocnych stron. Zazwyczaj wady możemy wymienić bez zastanowienia. Mnożyć i mnożyć, aż urosną do kosmicznych rozmiarów. Problemy zaczynają się gdy chcemy wyliczyć zalety. Sama poznałam je nie dawno. Byłam zdziwiona, że jest tego aż tyle.

            Zazwyczaj za bardzo koncentrujemy się na swoich wadach. Nierzadko uważamy się za osoby nieciekawe, nie mające nic do zaoferowania innym. Wcale nie chcemy siebie poznawać. Zadaj sobie pytanie: Dlaczego myśle, ze nie mam nic do zaoferowania? Dlaczego nie chce poznać siebie? Czego sie boje?

Bądź ze sobą całkiem szczery. Tylko wtedy ma to sens. Tylko wtedy zaakceptujesz siebie w pełni. Swoje wady i zalety. Będziesz mógł cieszyć się z sukcesów. Pogodzisz się z porażkami. Polubisz je. Wiem to trudne. Jednak to one najwięcej uczą. Sprawiają, że dzięki nim możemy dostrzec pozytywy w naszym, życiu. Te chwile które chcesz zachować na zawsze. Zamknąć w małym srebrnym słoiczku z napisem szczęście. Będziesz potrafił docenić to co masz. Każdy nowy, wspaniały dzień. Bez porażek i cierpienia nie było by to możliwe.

Wsłuchaj się w siebie. Poznaj swoje możliwości. Zadaj sobie pytanie: kim jestem i dokąd zmierzam? Wielu z nas tak naprawdę tego nie robi. Specjalnie się nad sobą nie zastanawia, bo i po co? Nie mamy czasu, albo wcale nie chcemy go mieć. Czasem bierzemy na swoje barki tak wiele. Tylko dlatego, że boimy się zostać ze sobą sam na sam.

Albo wręcz przeciwnie wydaje nam się dobrze wiemy kim jesteśmy. Patrzymy codziennie w lustro i wcale tej osoby nie lubimy. To znak, ze powinniśmy zacząć od początku. Wrócić do korzeni, do swojego dzieciństwa. Tak często mamy ochotę uciec. Zacząć wszystko od nowa z czystą kartą. Walizkę z dotychczasowymi doświadczeniami zostawić na peronie. Zapomnieć. Zadaj sobie pytanie: Przed czym tak naprawdę uciekam?

Zarezerwuj sobie czas na samotność. Na rozmowę ze sobą. Na bliskość i szczerość. Podróż w głąb siebie jest nie lada wyzwaniem. Aby mu sprostać potrzebujesz spokoju. Jest to trudne, ale też niezwykłe doświadczenie. Nie porównywalne z niczym innym. To prawdziwa skarbnica wiedzy o tym co tu i teraz. Ta podróż nie powinna być rozpamiętywaniem przeszłości, tylko pracą z nią. Procesem zrozumienia i oczyszczenia.

Jak poznać siebie? Ciągle sama się tego uczę. Wiem jednak, że poznawać siebie trzeba każdego dnia.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

ZADBANA INTELEKTUALNIE © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka