JESS EATON. MODA NA GRANICY ETYKI


Kim jest?

Jess Eaton to niezależna, kontrowersyjna projektantka mody. Jest również profesjonalną wizażystką i bodypainter.

„Rodadkill Couture”



Pierwszy raz kolekcja „Roadkill Couture” została zaprezentowana na Brighton Fashion Week 2011, otrzymała wtedy owacje na stojąco i liczne relacje w prasie. Od tego momentu jest przedmiotem wielu dyskusji. Noszona przez Kate Moss i prezentowana w wielu magazynach. Przy tworzeniu jej artystka współpracowała z Jonn’em Nott’em.

Kolekcja składa się z ubrań stworzonych ze skóry, piór i kości zwierząt. Zostały one zabite i zjedzone, przypadkowo zginęły na drogach, zdechły z przyczyn naturalnych lub zostały zabite jako szkodniki. „Roadkill Couture” ma bardzo silny kodeks etyczny i absolutnie żadne zwierzę nie było zabite specjalnie w celu stworzenia kolekcji. Artystka utrzymuje że wykorzystane przy tworzeniu jej kreacji zostały znalezione przez nią samą, podarowane przez przyjaciół, rodzinne. Niektórzy komentatorzy nie zgadzają się jednak twierdząc, że zwierzęta zostały zabite specjalnie dlatego. Jej projekty zostały wyposażone w etykiety Roadkill Couture po to by pomóc odróżnić je od tych wykonanych nieetyczne.
Kolekcja Jess Eaton Roadkill Couture II przesuwa granice Roadkill Couture dalej. Jej projekty obejmowały ubrania i kapelusze wykonane z futra kotów, alpaki, piór gęsi i mew, a nawet ludzkiej klatki piersiowej.

Autorka swoją kolekcją chce dać ludziom do myślenia na wielu różnych poziomach i dać dalsze życie zwierzętom. Eaton chodzi o zmianę w naszej kulturze. Jej zdaniem uczulenie na śmierć i okrucieństwo powinno być ponowne zdefiniowanie. Autorke kontrowersyjnej kolekcji inspiruje między innymi Tim Burton i Scarlett O'Hara. Swoje działania artystka widzi ona jako etyczne. Można z nią polemizować, chociaż jej argumenty brzmią, o dziwo, bardzo rozsądnie. Ludzie akceptują wyrzucanie kości na śmietnik, jednocześnie krytykując wykorzystanie ich przez projektantkę. Jeśli kości i futra zwierząt, które zjadają ludzie, są tylko odpadami, to nie ma powodu, by piętnować nadanie im „wiecznego życia pozagrobowego”, jak swoją pracę opisuje Jess Eaton. O ile kostiumy Jess Eaton często oceniane są jako nieetyczne, o tyle ich estetyka powoduje, że pokazy kończyły się owacjami na stojąco. Stroje są nie tylko odważne, ale też eleganckie i pełne przepychu. W sam raz dla zafascynowanych, podobnie do projektantki, życiem po śmierci.


                                      Żródło: http://www.jesseaton.com, http://www.eatonnott.co.uk

A co Wy sądzicie o takich kreacjach? Czy w was również wzbudziła ona takie emocje?

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

ZADBANA INTELEKTUALNIE © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka